Listy
Listy
"Przeciw upolitycznieniu i ręcznemu sterowaniu"
Wydaje się, że szereg zarzutów środowiska prokuratorskiego związanych z projektem ustawy o prokuraturze jest kuriozalnych. ("Przeciw upolitycznieniu i ręcznemu sterowaniu", "Rz" 74, 29. 03. 1999 r. ). "Dlaczego w tajemnicy? ". Projekty zwykle przygotowuje wąska grupa ekspertów; musi być najpierw spójny projekt, by było nad czym dyskutować. Nie widzę logicznych i prawnych podstaw do kwestionowania sposobu przygotowywania projektów przez rząd. Istnieje obawa, że skupiając się na sposobie przygotowania projektu odsuwa się na dalszy plan podstawowe pytanie: czy rozwiązania w nim zawarte służą zakładanemu celowi -- usprawnieniu działalności prokuratury, zwiększeniu bezpieczeństwa publicznego, skutecznemu egzekwowaniu prawa?
W Polsce panuje mania tzw. konsultacji. Każdy chce uzgadniać (czytaj: wymuszać) bezpośrednio z rządem rozwiązania korzystne dla siebie. Doświadczenie może i usprawiedliwia brak zaufania do instytucji przedstawicielskich, ale próba tworzenia normy z lekceważenia ich roli w państwie jest groźna dla jego sprawności.
" Praca operacyjna". Włączenie prokuratury w ściganie przestępstw już na poziomie operacyjnym nie jest tylko praktyką amerykańską; zbliżone w swym zakresie funkcje pełnią sędziowie śledczy (np. we Francji i Włoszech)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta