Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Buntownik mimo woli

13 kwietnia 1999 | Kultura | MM

WYSTAWA

Hans Arp i Sophie Taeuber-Arp w Bunkrze Sztuki

Buntownik mimo woli

Po raz pierwszy w Polsce mamy okazję obejrzeć retrospektywę twórczości Hansa Arpa i jego żony, Sophie Taeuber-Arp. W krakowskim Bunkrze Sztuki wyeksponowano 77 prac, powstałych między 1907 a 1965 rokiem. Większość jest autorstwa Arpa, kilkanaście wykonała Sophie, kilka obiektów powstało we współpracy obydwojga. Warto przypomnieć, że w 1989 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi, dzięki inicjatywie Ryszarda Stanisławskiego, polscy widzowie mogli obejrzeć duży zestaw dzieł Hansa Arpa.

Na wystawę w krakowskim Bunkrze Sztuki wypożyczono prace ze zbiorów Fundacji Hans Arp i Sophie Taeuber-Arp. Zestaw jest reprezentatywny dla drogi twórczej Arpa; pokazuje przeobrażenia jego sztuki oraz powiązania z działalnością jego żony.

Nie przystający do stereotypów

Hans (Jean) Arp to wybitna i fascynująca postać współczesnej sztuki. Jego aktywność i wszechstronność wzbudzają podziw. Kosmopolita, działający między Strasburgiem, Paryżem, Zurychem, Monachium, Kolonią a Nowym Jorkiem; uprawiający kilka dyscyplin artystycznych -- malarstwo, rzeźbę kameralną i monumentalną; poeta, teoretyk, autor manifestów, władający kilkoma językami; uczestnik i współtwórca awangardowych ruchów: dadaizmu, surrealizmu, abstrakcjonizmu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1670

Spis treści
Zamów abonament