Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawiedliwość społeczna -- intuicja czy teoria

19 kwietnia 1999 | Prawo | MS

Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego

Sprawiedliwość społeczna -- intuicja czy teoria

Niewiele jest pojęć w teorii i filozofii prawa, które budziłyby tak zasadnicze kontrowersje, wątpliwości i pytania jak "sprawiedliwość". Jeszcze większy obszar niepewności powstaje, gdy próbujemy dodatkowo kwalifikować to pojęcie przez uzupełniające określenia.

Konstytucja RP (podobnie zresztą jak poprzednio obowiązujące przepisy konstytucyjne) odsyła bezpośrednio do zasad i wartości związanych ze "sprawiedliwością społeczną".

To pojęcie funkcjonuje wświadomości społecznej i w języku potocznym. Zdarza się, że bywa powoływane jako argument w bardzo rozmaitych sprawach. Człowiek, który np. otrzymał po wielu latach pracy emeryturę zbyt niską, chętnie odwoła się do sprawiedliwości społecznej. Ktoś, kto uważa, że dyferencjacja dochodów jest za wysoka, lub oskarży kogoś o niesłuszne wzbogacenie, też sięgnie do tego argumentu. Przeprowadziłem wśród moich znajomych krótką ankietę na temat rozumienia pojęcia "sprawiedliwość społeczna". Otrzymałem odpowiedzi bardzo różne, wręcz zaskakujące: relikt socjalizmu wprowadzony do konstytucji przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1675

Spis treści
Zamów abonament