Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przebudzenie po szoku

19 kwietnia 1999 | Ekonomia | PG

KOREA POŁUDNIOWA

Wszyscy musieli zrozumieć, że wzrost gospodarczy nie trwa wiecznie

Przebudzenie po szoku

Sprzedawczynie w wielkim domu towarowym Lotte w Seulu mają dziś pełne ręce roboty. -- Tylu klientów, z upełnie jak przed kryzysem -- mówi odziana w handlowy mundurek czarnooka piękność w obleganym stoisku z damskąkonfekcją.

Gdy byłem tu po raz pierwszy, w lutym ubiegłego roku, umundurowane panienki sennym wzrokiem obserwowały nielicznych zwiedzających. Ludzie byli przestraszeni, niepewni przyszłości. Trzy miesiące wcześniej koreański rząd podpisał z Międzynarodowym Funduszem Walutowym umowę kredytową, która uratowała kraj przed bankructwem, ale dla Koreańczyków oznaczała upokorzenie. Koreański won stracił niemal połowę wcześniejszej wartości, ceny poszybowały w górę. Ogarniając Koreę, azjatycka zaraza finansowa uderzyła w naród przekonany o swojej gospodarczej potędze, całkowicie nie przygotowany do takiego szoku. Słowo IMF, angielski skrót nazwy MFW, o którego istnieniu większość Koreańczyków nie miała wcześniej pojęcia, stało się synonimem nagłego nieszczęścia, dopustu bożego. IMF był na ustach wszystkich.

Krajobraz po IMF

Dziś trudno już w Korei znaleźć plakaty obwieszczające "IMF-owską wyprzedaż" czy reklamujące tani "zestaw obiadowy IMF", od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1675

Spis treści
Zamów abonament