Czy wypowiedzieć Serbom wojnę
Okupując Kosowo, Stany Zjednoczone i natowska część Europybardzo naraziłybyna szwank własne interesy
Czy wypowiedzieć Serbom wojnę
KLAUS BACHMANN
Jan Nowak-Jeziorański przestrzegł przed rozmyciem solidarności euroatlantyckiej, możliwością, by "blok 19 państw, liczący łącznie 780 mln ludności, dysponujący olbrzymim arsenałem najbardziej nowoczesnych środków masowego niszczenia, mógł przegrać w konflikcie z izolowaną i zubożałą małą Serbią" ("Najwyższa stawka", "Rzeczpospolita" 10 --11 kwietnia) .
Odwołał się też do doświadczeń z wojny wietnamskiej, które uczą, "że wojny nie można wygrać półśrodkami. Nie można osiągać zwycięstwa, ograniczając publicznie własne środki działania albo unikając ryzyka strat ludzkich. " Dlatego, wnioskuje dalej, NATO powinno sobie zastrzegać wszelkie opcje, łącznie z inwazją lądową, a może -- jak proponuje republikański senator John McCaine -- wypowiedzieć Serbii wojnę. Jeżeli NATO zwycięży, będzie to też dobre dla Polski, ponieważ będzie ona wtedy należeć do paktu, który udowodnił swoją siłę. Poza tym będzie to również ostrzeżenie dla prezydenta Łukaszenki, aby z Polakami na Białorusi nie postąpił tak, jak Miloszević postępuje z kosowskim Albańczykami.
Jan Nowak-Jeziorański słusznie przestrzega przed negatywnymi konsekwencjami dla opinii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta