Jak pomóc reformie
ZDROWIE
Korzystając z doświadczeń innych krajów, możemy uniknąć ich błędów
Jak pomóc reformie
ANDRZEJ WOJTYłA
Po trzech miesiącach wdrażania reformy można już ocenić jej błędy i niedociągnięcia. Dotyczą one przede wszystkim sposobu podziału środków publicznych przez kasy chorych.
Niepokojące i niezrozumiałe jest utajnianie umów podpisywanych przez kasy chorych ze świadczeniodawcami. Kasy dysponują przecież środkami publicznymi. Ich podział, tak jak w innych dziedzinach, winien być jawny. Znane muszą być również zasady dystrybucji środków polegające na obiektywnych wskaźnikach chorobowości, zachorowalności, demografii, hospitalizacji, środowiska. Podstawową zasadą ustawy "O powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym" jest bowiem równość dostępu do usług zdrowotnych.
Nie może dochodzić do sytuacji takich jak w lecznictwie sanatoryjnym -- kasa małopolska zakupiła, procentowo, trzykrotnie więcej usług sanatoryjnych niż dolnośląska. Zasady dystrybucji środków publicznych na ochronę zdrowia, jakimi kierują się kasy, nie były wcześniej znane nawet świadczeniodawcom. W środowisku medycznym pojawiła się opinia, że tak naprawdę kasy nie kierowały się racjonalnymi przesłankami, tylko postępowały według własnego uznania, co oczywiście niezupełnie odpowiada prawdzie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta