Więcej operatorów nowoczesnych sieci
PIERWSZE CZYTANIE
Nowe prawotelekomunikacyjne
Więcej operatorów nowoczesnych sieci
HANNA FEDOROWICZ
Do wykonywania usług telekomunikacyjnych w zasadzie wystarczy rejestracja. Zezwolenia będą wymagane tylko w wypadkach określonych w ustawie. Niektóre rodzaje usług będzie można wykonywać nawet bez ich rejestracji. Taką liberalizację rynku telekomunikacyjnego, stwarzającą warunki do rzeczywistejkonkurencji, zakłada rządowy projekt ustawy -- Prawo telekomunikacyjne, którego pierwsze czytanie zaplanowano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.
Obowiązująca ustawa z 23 listopada 1990 r. o łączności oddzieliła pocztę od telekomunikacji oraz przełamała monopol państwa na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Po nowelizacji w 1995 r. można mówić o konkurencji. Od tego czasu uprawnienia na prowadzenie działalności telekomunikacyjnej otrzymało wiele firm, lecz nie zmieniło to układu sił na tym rynku. Pojedyncze monopole-giganty, państwowe czy prywatne, nie są w stanie wykorzystać w pełni możliwości, jakie dają nowoczesne techniki komunikowania się, dlatego konieczne jest stworzenie warunków do konkurencji krajowej i zagranicznej. Potrzebne jest więc prawo, które zapewni równy dostęp do rynku zwłaszcza nowym operatorom i jednocześnie podda ścisłym rygorom tych, którzy na nim dominują -- czytamy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta