Papież w domu
WADOWICE
Tu wszystko się zaczęło: i życie, i szkoła, i teatr, i kapłaństwo
Papież w domu
WADOWICE
Wadowice, rodzinne miasto Jana Pawła II, po raz pierwszy pojawiły się w przekazach świętopietrza w latach 1325 -- 1327. Były wtedy osadą targową w księstwie oświęcimskim, lennie korony czeskiej. Pod koniec piętnastego wieku zostały włączone do Polski. W 1772 roku znalazły się granicach zaboru austriackiego. W latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku uzyskały status miasta powiatowego. Przed wybuchem drugiej wojny światowej liczyły niewiele ponad 9 tys. mieszkańców. Po klęsce Polski we wrześniu 1939, kiedy znalazły się w Rzeszy Niemieckiej, Żydów z Wadowic i okolicy zamknięto w getcie, a następnie zgładzono w Oświęcimiu i w Bełżcu. Szczególnie dotkliwe straty poniosła wadowicka inteligencja. Lista ofiar obozów zagłady, w tym również stalinowskich, obejmuje kilkuset wadowiczan. Wyzwolone przez Armię Czerwoną, do 1975 roku były stolicą powiatu.
F.
G.
-- Wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu -- mówił Jan Paweł II w Wadowicach, apielgrzymi, z którymi wspominał już niemal godzinę, mieli łzy w oczach. Spotkanie na malutkim wadowickim ryneczku, przy ołtarzu łączącym bazylikę i kamienicę rodzinną, zamieniło się w miejsce nostalgicznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta