Chyba nadmierna ingerencja w prawo własności
HIPOTEKA
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Chyba nadmierna ingerencja w prawo własności
WłODZIMIERZ GAWRYLCZYK
Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie wskazują wyraźnie, czy chodzi w nich o hipotekę ustawową czy przymusową. Sama wzmianka o wpisie do księgi wieczystej wątpliwości tych nie rozwiewa.
Podstawowym źródłem prawa o hipotekach jest ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. nr 19, poz. 147 ze zm. ; dalej: u. k. h. ) oraz rozporządzenie wykonawcze do niej ministra sprawiedliwości z 18 marca 1992 r. (Dz. U. nr 29, poz. 128 ze zm. ). Wiele przepisów o hipotece znajduje się w innych ustawach, m. in. z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 ze zm. ) i z 29 sierpnia 1997 r. -- Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ), a także w kodeksie postępowania cywilnego.
Co można obciążyć
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym (art. 244 k. c. ). Zabezpiecza oznaczoną wierzytelność pieniężną przez obciążenie przedmiotu hipoteki z takim skutkiem, że wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z tego przedmiotu bez względu na to, czyją stał się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi osoby, do której przedmiot ten należy (art. 65 u. k. h. ).
Oznaczoną jest wierzytelność o ustalonej wysokości,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta