Nowa ustawa o uczelniach
Wzmocnienie czy nadwyrężenie jedności nauki
Nowa ustawa o uczelniach
WŁADYSŁAW FINDEISEN
W ostatnim czasie dyskutuje się w środowisku naukowym przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt aktu prawnego, który ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o szkolnictwie wyższym z roku 1990. Projekt MEN zawiera sporo nowych bądź zmodyfikowanych uregulowań odnoszących się do uczelni i studentów; niektóre z nich, jak na przykład zamiar wprowadzenia pewnego rodzaju opłat od studentów, budzą emocje i wywołują dyskusje także na forum publicznym.
Pragnę zwrócić uwagę na te propozycje, które wkraczają w cały obszar nauki, a nie tylko w będące jego częścią wyższe uczelnie. Ministerstwo Edukacji proponuje, by nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wchłonęła także obecną ustawę o stopniach naukowych. Jest to istotne novum. Z jednej strony, mogłoby to być posunięcie wzmacniające jedność nauki, redukujące liczbę ustaw jej dotyczących. Z drugiej - i tak się niestety stało - powstała okazja do wprowadzenia nierówności podmiotów i asymetrii przepisów, co jedności nauki sprzyjać nie może.
Opis systemu stopni naukowych
Dotychczasowa ustawa o stopniach naukowych reguluje ich nadawanie w uczelniach oraz w instytutach naukowych działających poza uczelniami, nie czyniąc różnic i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta