Problem wyjęty z krzaków
Górnictwo przerobi zużyte oleje na wartościowe produkty
Problem wyjęty z krzaków
KRYSTYNA FOROWICZ
W Polsce zużywa się rocznie blisko 300 tys. ton olejów smarowych. Tylko 10 proc. z tego po zużyciu jest zbierane i trafia do przeróbki do Rafinerii Nafty w Jedliczach. Reszta znika gdzieś w środowisku, w przydrożnych rowach, lasach, rzekach.
Kilogram oleju wlany bezmyślnie do rzeki czyni niezdatnym do picia 5 mln litrów wody. Ale też z jednej tony starego oleju można odzyskać 600-700 kg pełnowartościowych materiałów smarowych. Główny Instytut Górnictwa znalazł sposób na zagospodarowanie własnych zużytych olejowych odpadów.
Opakowania, a nawet całe beczki wypełnione zużytymi olejami i smarami wyrzucane są do rowów, lasów, rzek i kanalizacji. Sytuacja w zakresie olejów przepracowanych jest w kraju dramatyczna - oceniają dyrekcja Rafinerii Nafty "Jedlicze" oraz Główny Instytut Górnictwa.
Przemysł górniczy zużywa 15 tys. ton produktów naftowych w procesie wydobycia węgla. Są to głównie oleje hydrauliczne, przemysłowe, przekładniowe, turbinowe, sprężarkowe, transformatorowe oraz emulgacyjne.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta