Nie miały trwałego znaczenia
Nie miały trwałego znaczenia
JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI
W świetle dostępnych dokumentów nie ulega już wątpliwości, że archiwa polskiego wywiadu wojennego, najważniejsze świadectwo polskiego wkładu do zwycięstwa nad Niemcami, zniszczone zostały przez Anglików celowo w taki sposób, by nie pozostał po nich żaden ślad.
Poczynając od 1971 roku wszystkie listy i coraz bardziej natarczywe zapytania o losy tych bezcennych dokumentów pomijane były milczeniem. List T.A. Stirling, szefowej Biura Historycznego i Archiwów Gabinetu Brytyjskiego, wysłany był na początku lipca br. niewątpliwie pod wpływem rozgłosu, jaki nadały sprawie artykuły w "Zeszytach Historycznych", "Rzeczpospolitej" i w Polskim Radiu.
T. Stirling nie ogranicza się do stwierdzenia, że wszystkie polskie meldunki i dowody sojuszniczej współpracy wywiadu polskiego zostały zniszczone. Stwierdza ponadto, że zostały zniszczone, bo były "efemeryczne", czyli pozbawione jakiegokolwiek trwałego znaczenia. Jest to jeszcze jedna próba przekreślenia polskiego tytułu do chwały wojennej, tym bardziej oburzająca, że podjęta została dziś, w 54 lata po wojnie, przez Biuro Historyczne Rządu Jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta