Przewoźnik polskich słów
Henryk Bereska, tłumacz i poeta: Mam kartotekę w aktach Stasi. Trzy tysiące stron dokładnej obserwacji.
Przewoźnik polskich słów
ŁUKASZ TRZCIŃSKI
DANUTA LUBINA-CIPIŃSKA: - Nakładem Wydawnictwa Baran i Suszczyński ukazały się tłumaczone z niemieckiego pana wiersze. Otwierają tomik te, które są pamiętnikiem lirycznym Szopienic - krainy pańskiego dzieciństwa. Stąd wywodzą się też niemal pana rówieśnicy: Kazimierz Kutz i nieżyjący już Hilary Krzysztofiak. Co, pana zdaniem, wpłynęło na to, że Szopienice stały się tak magicznym miejscem dla polskiej kultury?
HENRYK BERESKA: - Splot różnych rzeczy. Może ma tu znaczenie i to, że Szopienice, dziś dzielnica Katowic, to był kiedyś styk trzech granic: Austrii, Prus i Rosji. Tu schodziły się ziemie trzech zaborów Polski, a my byliśmy pierwszym pokoleniem Ślązaków, którzy rozpoczęli edukację po polsku.
Dodajmy, pierwszym pokoleniem po 600 latach oderwania Śląska od Macierzy.
Właśnie, ale jeszcze coś innego nas kształtowało. Wokół nas było wielu dziwnych ludzi, którzy w czasach, gdy nie było radia i telewizji, potrafili zajmująco opowiadać. Mnóstwo talentów, nie wykształconych, ale z wyobraźnią. Myśmy w tym wzrastali. Tu był jakiś dziwny styk tej śląskiej, wyrastającej z tradycji gawędziarstwa i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta