Z przemyśleń arbitra
Informacja niejawna a unieważnienie postępowania
Z przemyśleń arbitra
WłADYSŁAW OBARA
Wystarczy jedna przesłanka z całego ich katalogu, aby unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
Obowiązująca od 6 marca ustawa z 8 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. nr 11, poz. 95; dalej: uon) uchyliła ustawę z 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej. Przepisy uon mają zastosowanie m.in. do przedsiębiorców, jednostek naukowych lub badawczo-rozwojowych ubiegających się o zawarcie lub wykonanie umowy związane z dostępem do informacji niejawnych, dotyczące wykonywania zadań opłacanych w całości lub w części ze środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. nr 119, poz. 773; dalej: uzp). Ustawodawca zastrzegł przy tym, że nie naruszają one przepisów innych ustaw o ochronie tajemnicy zawodowej lub innych tajemnic prawnie chronionych.
Uon dzieli informacje na dwie kategorie:
- tajemnicę państwową - opatrzoną klauzulą "ściśle tajne" lub "tajne",
- tajemnicę służbową - tj. informację niejawną nie będącą tajemnicą państwową, uzyskaną w związku z czynnościami służbowymi albo wykonywaniem prac zleconych, której nieuprawnione ujawnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta