Samochód kupiony po przesiedleniu
Nie ma zwolnienia
Samochód kupiony po przesiedleniu
IZABELA LEWANDOWSKA
Osoba fizyczna, która w rozumieniu prawa dewizowego była osobą zagraniczną przez co najmniej 12 miesięcy, w razie przyjazdu do Polski na pobyt stały może bez cła przywieźć rzeczy, które służyły jej do użytku osobistego i domowego, pod warunkiem nieodstępowania ich przez dwa lata, licząc od dnia odprawy celnej.
Takie zwolnienie dla tzw. mienia przesiedleńczego przewidywał art. 14 ust. 1 pkt 7 lit. b) dawnego prawa celnego. Identyczne co do istoty postanowienie zawiera art. 190 § 1 pkt 6 lit. b) obowiązującego kodeksu celnego z 1997 r. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 sierpnia 1999 r. (sygn. III RN 36/99) stwierdził, iż nie jest objęte tym zwolnieniem mienie nabyte już po przesiedleniu do Polski, nawet jeśli osoba przesiedlona przebywała potem w poprzednim kraju stałego pobytu i jeśli nie minęło 6 miesięcy od uzyskania karty stałego pobytu w Polsce.
Według § 3 pkt 2 rozporządzenia ministra współpracy gospodarczej z zagranicą z 4 sierpnia 1995 r. (Dz. U. nr 92, poz. 463 ze zm.) warunkiem zwolnienia od cła mienia przesiedleńczego jest dokonanie zgłoszenia celnego w ciągu 6 miesięcy od dnia zameldowania w Polsce.
Właścicielka volvo S 40 Ludmiła C. przesiedliła się do Polski z Ukrainy. Zameldowała się tu w styczniu 1997 r. 14 kwietnia 1997 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta