Im dalej w las, tym więcej drzew
Tajemnica kryminogenna
Im dalej w las, tym więcej drzew
- Ucz się łaciny BEATA MIK
Mimo ponadpółtorarocznego obowiązywania nowego prawa bankowego wykreowane przez nie ujęcie tajemnicy bankowej wydaje się coraz bardziej tajemnicze. Przyczyny tego stanu rzeczy tkwią w samym prawie, ale i poza nim.
Lwia część przyczyn pierwszej kategorii istniała in statu nascendi. Niemało wszakże złego zrobiły niektóre późniejsze, na pozór niewinne, korekty, głównie naniesione przez ustawę z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. nr 11, poz. 95; dalej: u.o.i.n.). Co gorsza, art. 106 ust. 5 prawa bankowego z 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. nr 140, poz. 939 ze zm.; dalej: pr.b.) aktywował interpretatora z uprawnieniami normotwórczymi, mianowicie Komisję Nadzoru Bankowego (dalej: KNB). Jej uchwała nr 4/98 z 30 czerwca 1998 r. w sprawie trybu postępowania banków w przypadkach prania pieniędzy oraz ustalenia wysokości kwoty i warunków prowadzenia rejestru wpłat gotówkowych powyżej określonej kwoty oraz danych o osobach dokonujących wpłaty i na rzecz których wpłata została dokonana (Dz. Urz. NBP nr 18, poz. 40; dalej uchwała KNB), w kilku miejscach budzi poważne zastrzeżenia.
Komu i jaki rąbek sekretów uchylić
Normatywne ujęcie tajemnicy bankowej ma to do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta