Doświadczenie egzystencjalne
Nazizm i komunizm w pamięci i świadomości Polaków
Doświadczenie egzystencjalne
RYS. JANUSZ KAPUSTA
ANDRZEJ PACZKOWSKI
Polacy należą do tych narodów, które mają za sobą doświadczenia zarówno nazizmu, jak i komunizmu. Nie są to jednak doświadczenia równoważne i pamięć społeczna o nich jest w znacznym stopniu odmienna.
Gdyby można było na żywym ciele historii dokonywać eksperymentów, zmieniając w dowolny sposób bieg wydarzeń, być może dałoby się osiągnąć efekt równoważności w odniesieniu do jednego, krótkiego fragmentu dziejów najnowszych - a mianowicie okresu od połowy września 1939 do czerwca 1941, kiedy miała miejsce "konsumpcja" rozbioru Polski między dwa totalitaryzmy. Trzeba by jednak w tym celu "zatrzymać historię" na czerwcu 1941. Skoro jednak zrobić tego nie można, na plan pierwszy wybijają się różnice, które wpływały - i w dalszym ciągu wpływają - na odmienność pamięci owych doświadczeń.
Brak wiarygodnych danych
Wojna była nieprawdopodobnie brutalna i krwawa, nawet gdyby postawić przed nawiasem holocaust, jako zbrodnię o zupełnie wyjątkowym charakterze, a ograniczyć się - choć zapewne nie jest to całkiem uprawnione - do losów samych "etnicznych" Polaków. Prawdę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta