Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poborowy Marek Hłasko

04 września 1999 | Plus Minus | JS
źródło: Nieznane

Z ARCHIWÓW PRL

Poborowy Marek Hłasko

Przytoczone niżej dokumenty obrazują epizod z życia Marka Hłaski, ukazujący stosunek autora "Pięknych dwudziestoletnich" do zasadniczej służby wojskowej oraz działania, które umożliwiły jej odroczenie w 1955 r. - faktycznie na zawsze.

Są one ciekawym przyczynkiem do metod funkcjonowania państwa w tamtych latach. Pokazują bowiem różnicę w pozycji zwykłego obywatela wobec obowiązującego prawa i osoby, którą władza interesowała się, aby ją ewentualnie wykorzystać w celach propagandowych. Szary obywatel PRL, unikający służby wojskowej, skończyłby w tych latach PRL-u, jeśli nie w więzieniu, to co najmniej w obozie pracy przymusowej, lub w kopalni węgla kamiennego, w tak zwanych specjalnych brygadach, do których trafił w tym samym czasie m.in. Andrzej Brycht.

Hłasko był w tym czasie, jako dziennikarz "Po prostu", co prawda tylko początkującym pracownikiem tzw. frontu ideologicznego, ale mającym już za sobą zauważony debiut literacki ("Baza Sokołowska"), wpisujący się poniekąd w pożądaną przez władze konwencję socrealizmu.

Niestety, już wkrótce okazało się, że nie spełnił pokładanych w nim "najwyższych nadziei". (red.)

MAREK HŁASKO W 1958 R.

HENRYK GIEDROYC

"Po Prostu" Warszawa, dn. 10. IX....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1795

Spis treści
Zamów abonament