Poborowy Marek Hłasko
Poborowy Marek Hłasko
Przytoczone niżej dokumenty obrazują epizod z życia Marka Hłaski, ukazujący stosunek autora "Pięknych dwudziestoletnich" do zasadniczej służby wojskowej oraz działania, które umożliwiły jej odroczenie w 1955 r. - faktycznie na zawsze.
Są one ciekawym przyczynkiem do metod funkcjonowania państwa w tamtych latach. Pokazują bowiem różnicę w pozycji zwykłego obywatela wobec obowiązującego prawa i osoby, którą władza interesowała się, aby ją ewentualnie wykorzystać w celach propagandowych. Szary obywatel PRL, unikający służby wojskowej, skończyłby w tych latach PRL-u, jeśli nie w więzieniu, to co najmniej w obozie pracy przymusowej, lub w kopalni węgla kamiennego, w tak zwanych specjalnych brygadach, do których trafił w tym samym czasie m.in. Andrzej Brycht.
Hłasko był w tym czasie, jako dziennikarz "Po prostu", co prawda tylko początkującym pracownikiem tzw. frontu ideologicznego, ale mającym już za sobą zauważony debiut literacki ("Baza Sokołowska"), wpisujący się poniekąd w pożądaną przez władze konwencję socrealizmu.
Niestety, już wkrótce okazało się, że nie spełnił pokładanych w nim "najwyższych nadziei". (red.)
MAREK HŁASKO W 1958 R.
HENRYK GIEDROYC
"Po Prostu" Warszawa, dn. 10. IX....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta