Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak w sejfie

04 września 1999 | Ubezpieczenia | EW

Poradnik dwudziestolatka (4)

Jak w sejfie

Nasze pieniądze na koncie w funduszach emerytalnych są bezpieczne. Ustawodawca zadbał nie tylko o to, żeby fundusz nie mógł upaść, ale także, by pieniądze były rozsądnie inwestowane.

Ustawa o funduszach emerytalnych jest tak skonstruowana, aby klient nie stracił nawet wtedy, kiedy upadnie towarzystwo zarządzające jego funduszem.

Podobnie będzie, gdy wyniki inwestycji danego funduszu będą znacznie odbiegały od średniej wypracowanej przez inne fundusze. Jeżeli będą one mniejsze o połowę lub o 4 punkty procentowe niż we wszystkich funduszach emerytalnych, towarzystwo będzie musiało dopłacić swoim klientom różnicę ze środków własnych.

Po dwóch latach istnienia funduszy, prawdopodobnie po pierwszym kwartale 2001 r., zostanie wyliczona średnia stopa zwrotu dla inwestycji realizowanych przez wszystkie działające fundusze. Będzie to średnia ważona. Minimalna stopa zwrotu gwarantująca wszystkim uzyskanie co najmniej takiej opłacalności, to połowa tak wyliczonej średniej stopy zwrotu.

Jeżeli okaże się, że towarzystwo nie ma środków własnych, żeby dopłacić swoim klientom do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1795

Spis treści
Zamów abonament