Ograniczenia immunitetów
Zasada komplementarności to jeden z filarów statutu
Ograniczenia immunitetów
MICHAŁ PŁACHTA
Sprawowanie funkcji głowy państwa czy szefa rządu, jak również członka rządu czy parlamentu w żadnym razie nie zwalnia od odpowiedzialności karnej przewidzianej w statucie Stałego Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Od chwili podpisania 18 lipca 1998 r. w Rzymie statutu Stałego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) nasila się kampania międzynarodowa na rzecz jego ratyfikacji, na rządy wywierane są naciski polityczne i dyplomatyczne, by przyspieszać proces ratyfikacyjny.
Dla Polski szczególne znaczenie ma rezolucja w sprawie ratyfikacji Statutu MTK przyjęta przez Parlament Europejski (B4-0466/99), nie tylko bowiem zachęca rządy krajów członkowskich piętnastki do jak najszybszego ratyfikowania statutu, ale zobowiązuje Radę i Komisję do traktowania ratyfikacji jako zasadniczego elementu negocjacyjnego w rozmowach z rządami krajów kandydujących do Unii Europejskiej. Oznacza to, że pewnego dnia kwestia ta znajdzie się w porządku posiedzenia polskiej komisji negocjacyjnej z przedstawicielami Unii Europejskiej.
Również dość stanowczy jest ton zalecenia nr 1408 (1999) przyjętego przez Stały Komitet w imieniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W swojej części operacyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta