Polska - UE: Ocena przygotowania do członkostwa
- Szybszy wyścig do Unii
- Oceniać według zasług
- Nadzieja w sektorze prywatnym
- Unia nie zawsze ma rację
- Komentarz: Dobra i zła wiadomość BRUKSELA
Polska ma najbardziej konkurencyjną gospodarkę i największe opóźnienia w przyjmowaniu prawa europejskiego
Szybszy wyścig do Unii
Komisja Europejska zaproponowała wczoraj nową strategię poszerzenia Unii Europejskiej, która daje możliwości wszystkim kandydatom z Europy Środkowo-Wschodniej, a także Cyprowi i Malcie, uzyskania członkostwa wkrótce po 2002 roku. Z raportów Komisji wynika jednak, że tylko kilka z nich ma na to szansę.
Głównym atutem Polski jest stan gospodarki, przede wszystkim dzięki dynamizmowi sektora prywatnego. Polska, obok Węgier, najlepiej z kandydatów potrafiłaby dziś wytrzymać konkurencję Jednolitego Rynku. Oba kraje zachowały także najszybszy wzrost gospodarczy w regionie. Gorzej oceniono konkurencyjność gospodarek Słowenii i Estonii. Zasadnicze postępy muszą uczynić Czechy. Wyniki gospodarcze Łotwy przybliżają ją do grupy krajów, które już prowadzą negocjacje. Gorszą ocenę uzyskały Litwa i Słowacja, przed którymi stoi konieczność przeprowadzenia zasadniczych reform. Bułgaria jest przedostatnia, zaś stan gospodarki Rumunii uznano za fatalny.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta