Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O przepadku rzeczy może zadecydować tylko sąd

21 października 1999 | Prawo | AG

PIERWSZE CZYTANIE

Nowelizacja kodeksów: celnego oraz postępowania cywilnego

O przepadku rzeczy może zadecydować tylko sąd

Podczas trwającego posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji kodeksów: celnego oraz postępowania cywilnego. Zmiany dotyczą przepadku rzeczy, który - zgodnie z konstytucją - może nastąpić jedynie w sytuacjach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

Z obowiązującego od 1 stycznia 1998 r. kodeksu celnego wynika, że do orzekania o przepadku towarów upoważnione są organa celne działające na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Według noweli ich uprawnienia przejmie sąd. On zatem, na wniosek organu celnego, będzie orzekał o przepadku towaru na rzecz skarbu państwa, gdy: nie można go sprzedać, ponieważ jest to zbyt skomplikowane bądź nieuzasadnione; nie może być wydany z braku osoby zobowiązanej do dostarczenia go do urzędu granicznego lub wolnego obszaru celnego (art. 36 kodeksu celnego).

Jeżeli umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne uzależniają posiadanie, obrót lub rozpowszechnianie towarów od spełnienia przez osobę dysponującą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1835

Spis treści
Zamów abonament