Teoria Mundella i jej dzieci
Jak działa optymalny obszar walutowy
Teoria Mundella i jej dzieci
ELŻBIETA WOJNICKA
Tegoroczny noblista w dziedzinie ekonomii - kanadyjski ekonomista Robert Mundell zasłynął jako twórca teorii optymalnych obszarów walutowych (teoria OCA). Spośród wielu teorii ekonomicznych dotyczących integracji walut ta właśnie zyskała największy rozgłos. Panuje powszechna opinia, że najpełniej oddaje problem, szczególnie z punktu widzenia optymalnego rozmiaru unii monetarnej - obszaru walutowego.
Jak każda teoria tak i ta ma swoje podłoże w rzeczywistości. Narodziła się ona bowiem na bazie dyskusji nad szwankującym systemem światowych stałych kursów walutowych z Bretton Woods. W 1961 r. w artykule zamieszczonym w "The American Economic Review" Mundell stwierdził, że świat da się podzielić na obszary walutowe, składające się z grupy państw, które mogłyby utrzymywać sztywne kursy lub przyjąć wspólną walutę. Jednocześnie zauważył, że takim obszarem nie jest ani cały świat - czego dowiodła słabość systemu z Bretton Woods - ani większość z istniejących obecnie państw, których obszar jest wyznaczony głównie przez czynniki polityczne, nie ekonomiczne. Mundell szczególnie zastanawiał się nad tym, czy jest sens, żeby Kanada utrzymywała odrębną walutę, jeśli i tak jej polityka pieniężna jest w ogromnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta