Mój przyjaciel robot
Dla osób starszych i niepełnosprawnych
Mój przyjaciel robot
FOT. (C) EPA
PIOTR KOŚCIELNIAK
Dostępne są zrobotyzowane urządzenia, które mogą podnieść jakość życia osób w podeszłym wieku i cierpiących na choroby zmniejszające ich sprawność fizyczną.
Z prowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań wynika, że ludzie po 80. roku życia stanowią najszybciej rosnącą grupę w społeczeństwie. Do roku 2000 osoby, które przekroczyły już 65 lat, będą stanowiły 13 proc. obywateli. Rosnąca długość życia w krajach rozwiniętych to oczywiście zasługa nowoczesnej techniki medycznej. Z drugiej jednak strony, technika ta niewiele robi, aby podnieść jakość życia tych osób. Podobnie rzecz ma się z ludźmi upośledzonymi, których zdolności ruchowe są ograniczone.
Szpitalni kurierzy
Postęp w robotyce, zmniejszenie kosztów podzespołów elektronicznych i upowszechnienie zaawansowanych technik przetwarzania informacji i telekomunikacji sprawia jednak, że również ci najbardziej potrzebujący mogą liczyć na pomoc. Pomoc ze strony robotów. Szczególnie potrzebują jej osoby zmuszone do korzystania z pomocy innych przy wykonywaniu najprostszych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta