Szukanie drugiej instancji
Projekt ustawy dotyczący rozpoznawania spraw antymonopolowych
Szukanie drugiej instancji
STANISŁAW GRONOWSKI
Warto przemyśleć argumenty za przyjęciem w pełni sądowego modelu rozpoznawania spraw antymonopolowych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opracował projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, mającej zastąpić obowiązującą ustawę z 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów (Dz. U. z 1999 r. nr 52, poz. 547; dalej: ustawa antymonopolowa). Projekt został przesłany do uzgodnień międzyresortowych. Wniesiono doń wiele uwag i propozycji, co świadczy o dużym znaczeniu tej problematyki. Jednak wiele sugerowanych rozwiązań wymaga przemyślenia, w tym tryb rozpoznawania spraw antymonopolowych, w szczególności zaś pozycja Sądu Antymonopolowego (SA).
Procesowe usytuowanie
Obecnie orzeczenie SA podlega kasacji, chociaż nie na zasadach ogólnych (art. 392 kodeksu postępowania cywilnego), lecz na mocy przepisu szczególnego (art. 47935 ¤ 2 k.p.c.). Procesowe usytuowanie SA było przedmiotem postanowienia Sądu Najwyższego z 7 października 1998 r. (I CKN 265/98) oraz wyroku SN z 27 lipca 1999 r. (I CKN 112/98). I choć ujawniły one rozbieżności dotyczące kompetencji SA, orzecznictwo SN jest zgodne, że postępowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta