Wzruszenia kresowiaków
Wzruszenia kresowiaków
ZBIGNIEW OKOŃ
Rok 1999 zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskiego kina. Po wielu latach posuchy, miliony widzów ruszyło do kin, żeby obejrzeć "Ogniem i mieczem", a po jakimś czasie "Pana Tadeusza". Dwa wielkie filmy, dwa wielkie wzruszenia, dwie historie kresowych faktów i skojarzeń.
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej przeżywali te filmy ci wszyscy, którzy niegdyś przebywali na tych terenach i tęsknią "do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych...", do kraju lat dziecinnych, do swojego losu, bez względu na to, jakie przyniósł im cierpienia i radości. Młodsze pokolenia były zapewne ciekawe, jak zaprezentują się postaci bohaterów, poznane podczas lektur szkolnych i egzaminów.
Nie ulega wątpliwości, że Andrzej Wajda miał trudniejsze zadanie, jako że przeniesienie na ekran poezji, jej naturalnego brzmienia, nie jest proste. Co innego bowiem recytować poezję i wywołać nią wzruszenie, a co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta