Granice pod kontrolą
- Wyzwania dla rynku pracy
Granice pod kontrolą
Komisja Europejska zaproponuje Radzie UE zamknięcie negocjacji członkowskich z Polską o unii celnej. Ma to nastąpić 7 grudnia, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych "piętnastki" i krajów kandydackich - powiedzieli wczoraj urzędnicy KE. W ostatnich dniach rząd przesłał do Brukseli strategię wprowadzenia do końca 2002 r. kontroli granicy z Rosją, Ukrainą i Białorusią.
Polskie służby celne mają być w pełni dostosowane do rozwiązań europejskich za dwa lata - rok przed planowanym przystąpieniem do UE. Unia wyklucza możliwość przyznania Polsce członkostwa, jeśli jej granice nie będą właściwie strzeżone. Polscy celnicy w imieniu całej UE będą m.in. pobierać cła, opłaty antydumpingowe, płatności importowe związane ze Wspólną Polityką Rolną (CAP). Będą czuwać nad zwolnieniem z opłat towarów reeksportowanych i wytworzonych w specjalnych strefach ekonomicznych, przestrzeganiem reguł pochodzenia, funkcjonowaniem tranzytu. Zebrane przez nich dane staną się podstawą do wypłaty subwencji eksportowych w ramach CAP i należności z tytułu praw autorskich. Jeśli polska granica będzie źle strzeżona, wpłynie to na funkcjonowanie Jednolitego Rynku.
Zadania rozpisane
W ostatnich dniach rząd przekazał UE przygotowaną przez GUC strategię poprawy pracy służb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta