Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu portwajn

04 listopada 1999 | Nauka i Technika | PK

WINIARSTWO

Następcy kniazia Golicyna na Krymie

Komu portwajn

PIOTR KOŚCIŃSKI

ze Słonecznej Doliny

Na Krymie dominują dwa rodzaje przemysłu: turystyczny oraz winny. Pierwszy daje mieszkańcom półwyspu pracę przez kilka miesięcy w roku, drugi zapewnia bardziej stałe zatrudnienie (co wcale nie oznacza stałych zarobków...).

Tutejsze warunki klimatyczne umożliwiają uprawę wielu szlachetnych odmian winogron. W wiosce Morskoje niedaleko Sudaku znajduje się eksperymentalna winnica, gdzie jest ich aż 150. Oczywiście, miejscowe zakłady winiarskie nie używają aż tylu odmian na raz. Przeciętna to ok. 50, by można było wytwarzać różne gatunki win.

Słońce w butelkach

Krymskie zakłady, zarówno te najlepsze, poczynając od słynnej Massandry, jak najmniejsze, znane jedynie lokalnie, wytwarzają przede wszystkim wina słodkie. O ile np. we Francji dominują wina wytrawne, a słodkie są uznawane za margines produkcji, to tutaj jest wprost...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1846

Spis treści

Rzecz w sieci

Zamów abonament