Manicki ponad Kracikiem; Fortele proceduralne
Prezydent nie powinien ustawy wetować, ale odwołać się do TK, który oceniłby parlamentarne sztuczki bardziej obiektywnie niż on sam
Manicki ponad Kracikiem
- Piotr Winczorek: Fortele proceduralne
RYS. SYLWIA CABAN
JERZY PILCZYŃSKI
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, uzasadniając swoją decyzję o odmowie podpisania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podkreślał, że skłoniły go do tego głównie racje prawne. W ten sposób starał się stworzyć wrażenie, że nie kierował się względami politycznymi.
Prezydent zakwestionował przede wszystkim tryb prac nad ustawą, twierdząc nawet, że zostały złamane zasady demokratycznego państwa prawa. Przypomniał, że jest strażnikiem konstytucji i nie może godzić się na jej łamanie. Powołał się przy tym na zawartą w ustawie zasadniczej zasadę równości obywateli wobec prawa i zasadę sprawiedliwości społecznej. Prezydentowi chodziło o to, że niesprawiedliwe wydaje się obniżenie stawek podatkowych tylko dla osób najwięcej zarabiających.
Równiej nie znaczy lepiej
Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika jednak, że zasady równości obywateli wobec prawa nie można traktować w ten sposób, że "czym równiej, tym lepiej" bądź "każdemu równo". W samej zasadzie progresji podatkowej kryje się
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta