Szykuje się nowa wojna
Systemy operacyjne dla urządzeń domowych
Szykuje się nowa wojna
Gdy mówimy: system operacyjny, kojarzy nam się to najczęściej z komputerami. Oprogramowanie sterujące podstawowymi funkcjami niezbędne jest też do działania elektronicznych urządzeń codziennego użytku - telefonów, notesów, czy konsoli gier i kina domowego. Właśnie teraz producenci sprzętu decydują, który standard będzie dominował na rynku.
O tym, że Microsoft ma na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC pozycję dominującą - wręcz monopolistyczną - wiadomo od dawna, w tej sprawie wypowiedział się nawet amerykański sąd. Coraz częściej jednak pojawiają się opinie, że era komputerów osobistych - pecetów - powoli się kończy. Tak utrzymuje większość ekspertów rynkowych obecnych na targach Comdex w Las Vegas. Rolę komputerów w zastosowaniach domowych oraz w niektórych biurowych mają przejąć urządzenia elektroniczne niekomputerowe - konsole gier, zintegrowane systemy domowej rozrywki, tzw. set-top boxes umożliwiające dostęp do Internetu, telefony komórkowe z Internetem i wbudowanym notesem elektronicznym. I tu pojawia się problem - wszystkie te urządzenia wymagają mniej lub bardziej skomplikowanego systemu operacyjnego. Zupełnie innego niż dla komputerów biurkowych. "Ten nowy rynek będzie całkowicie różny od tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta