Dwie trzecie wydatków to płace
- Wpływy z prywatyzacji zakleją dziurę
Ile kosztuje obrona narodowa
Dwie trzecie wydatków to płace
Jeśli nie zwiększą się nakłady na remonty sprzętu wojskowego, to za pięć lat Ministerstwo Obrony Narodowej pozostanie z trzema lotniskami, na których można jeszcze będzie lądować - alarmowali wczoraj posłowie obu sejmowych komisji: obrony narodowej i finansów publicznych. Dzień po rozpatrzeniu przez nich budżetu policji okazało się, że w jeszcze gorszej sytuacji finansowej jest wojsko.
W przyszłym roku na obronę narodową ma być wydane, łącznie z rezerwami, 13 mld 849,3 mln zł. Z tego prawie dwie trzecie (59,3 proc.) - na wynagrodzenia i pochodne. Na zakup towarów i usług ma być przeznaczone zaledwie 22,3 proc. Nie dość że proporcje te są niepokojące, to na dodatek z roku na rok się pogarszają.
Zdaniem MON, nakłady na obronę narodową wzrosną w 2000 r. realnie o 1,2 proc. Resort finansów widzi to bardziej optymistycznie: wzrost wyniesie 3,4 proc. Różnica...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta