Woda na czerwonej pustyni
Woda na czerwonej pustyni
PIOTR KOŚCIELNIAK
W piątek na powierzchni Marsa wylądować ma ziemska sonda Mars Polar Lander. Najważniejszym zadaniem misji jest zbadanie atmosfery i powierzchni Czerwonej Planety pod kątem występowania wody.
Lądownik ma ok. metra wysokości i cztery metry szerokości. Wyposażony został w ramię, dzięki któremu może pobierać próbki marsjańskiej gleby z głębokości nawet jednego metra. Po wewnętrznej stronie ramienia umieszczono kamerę wideo, która filmuje próbki, zanim trafią one do analizy chemicznej. Pobrany materiał może być umieszczony w miniaturowym "piecyku" - wielkości kilku centymetrów - i podgrzany do temperatury 900 stopni Celsjusza, w celu zbadania, czy zawiera wodę. Lądownik ma również drugą kamerę, która wykonać ma zdjęcia otoczenia - południowego bieguna planety. Naukowcy spodziewają się, że uzyskane tą drogą obrazy będą zupełnie inne, niż te, pochodzące z poprzednich misji - m.in. Pathfindera.
Mars Polar Lander jest również wyposażony w urządzenia do zbierania informacji o klimacie Czerwonej Planety. Zmierzy temperaturę, ciśnienie atmosferyczne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta