Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Latawiec naukowy

02 grudnia 1999 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Fotografia z powietrza, a jednak nie z samolotu

Latawiec naukowy

RYS. MAREK KONECKI

KRZYSZTOF KOWALSKI

Według "Słownika języka polskiego" PWN, latawiec jest "zabawką dziecinną, zwykle klejoną z papieru i puszczaną na sznurku lub nitce w powietrze". To prawda, lecz nie cała. W roku 1753 francuski fizyk Jacques de Romas przeprowadził doświadczenie, posługując się latawcem wyposażonym w kabel przechwytujący elektryczność z atmosfery. Tak rozpoczęła się kariera latawca w nauce, trwająca do dziś.

Meteorologia

Praktyka wykazała, że nie ma skuteczniejszego, tańszego niż latawiec urządzenia do wynoszenia na wiele kilometrów linki z przymocowanymi do niej przyrządami do pomiarów dolnej warstwy atmosfery. W przeciwieństwie do balonu, latawiec zapewnia powrót aparatury badawczej dokładnie do punktu startu.

Na początku XIX wieku w Europie i Ameryce rozwinęła się cała sieć obserwatoriów posługujących się latawcami wynoszącymi w górę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1869

Spis treści

Listy

Zamów abonament