Względność informacji
Rozgraniczanie sfery publicznej i prywatnej
Względność informacji
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
Życie prywatne osób publicznych jest publiczne - cytują lorda Gladstone'a dziennikarze, gdy politycy zarzucają im zbytnią ingerencję w swoją prywatność. Co jednak z prywatnością zwykłego obywatela, który nie pcha się na afisz?
Gdy czytamy lub słyszymy w mediach, że człowiek z pierwszych stron gazet zdradza żonę, reagujemy różnie. Nigdy jednak lub prawie nigdy nie potępiamy dziennikarza, który ów fakt upublicznił. Wychodzimy ze słusznego - naszym zdaniem - założenia, że taka informacja nam się należy. Prawo do informacji reguluje art. 14 konstytucji, zgodnie z którym Rzeczpospolita zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu, i art. 54 konstytucji, gwarantujący wolność wyrażania poglądów, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. I tu nie ma sporu. Wybitni polscy i niemieccy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta