Norma jest, skorzystać trudno
Projekt ustawy o referendum lokalnym trzeba poprawić
Norma jest, skorzystać trudno
EWA OLEJNICZAK-SZAŁOWSKA
Członkowie powiatowych i regionalnych wspólnot samorządowych nie mogą korzystać z konstytucyjnego prawa do referendum z powodu braku ustawy regulującej zasady i tryb jego przeprowadzania. Urąga to zasadom demokratycznego państwa prawnego.
Rządowy projekt ustawy o referendum lokalnym (dalej: projekt) należy do kategorii tych, które Rada Ministrów zobowiązana była przedstawić Sejmowi w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy zasadniczej. Art. 170 konstytucji stanowi bowiem, że członkowie każdej wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, a zasady i tryb przeprowadzania referendum lokalnego określa ustawa. Tymczasem ta z 1991 r. dotyczy tylko gmin.
Jedna, ale dobra
Projektodawca przyjął trafnie, że jedna ustawa o referendum lokalnym unormuje kompleksowo zasady i tryb jego przeprowadzania i że zostaną w niej uwzględnione niezbędne wyjątki wynikające ze specyfiki sytuacji jednostek samorządu terytorialnego różnych szczebli.
Aby uniknąć powtórzeń, nakładania się przepisów i wątpliwości interpretacyjnych, projektodawca postanowił wykreślić z ustaw samorządowych pewne podstawowe rozwiązania dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta