Encyklopedia: Konkubinat; Pamiętaj, że:; Z sądowego lamusa: Bodo jechał, burmistrz siedział
Konkubinat
Nie jest określeniem ustawowym, ale używanym w języku prawniczym. Oznacza trwały, nieformalny związek kobiety i mężczyzny, którzy nie zawarli wprawdzie małżeństwa w formie przewidzianej przez prawo rodzinne, ale żyją jak małżonkowie: utrzymują więzi psychiczne, fizyczne i gospodarcze. Jest to stosunek faktyczny - w przeciwieństwie do małżeństwa, które jest stosunkiem prawnym. Akty prawne mówią o konkubinacie, nie nazywając go jednak po imieniu. Ustawa o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych np. używa określenia "osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim", kodeks karny zaś nazywa konkubentów osobami pozostającymi faktycznie we wspólnym pożyciu. Tak więc przepisy z różnych dziedzin prawa uznają konkubentów za osoby bliskie czy najbliższe i wywodzą z tego skutki prawne. Konkubent mieszkający ze swym partnerem-najemcą lokalu wstępuje po jego śmierci w stosunek najmu poza porządkiem dziedziczenia. W procesie karnym może odmówić zeznań jak małżonek. Obydwojgu konkubentom może przysługiwać władza rodzicielska nad ich wspólnymi dziećmi.
Do konkubinatu nie można stosować - nawet w drodze analogii - przepisów o małżeństwie i stosunkach majątkowych między małżonkami, ponieważ brak uregulowania relacji między konkubentami nie jest luką w prawie. Taki pogląd przeważa w orzecznictwie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta