Stulecie walki z rakiem
Stulecie walki z rakiem
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Na rynku polskim ukazało się jedno z najciekawszych opracowań o badaniach nad rakiem, którego autorem jest prof. Robert A. Weinberg - najbardziej liczący się kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Jego książka pt. "Samolubna komórka" pokazuje, że jest on nie tylko uznanym naukowcem, ale i znakomitym popularyzatorem nauki. Daje nadzieję, że nauka wreszcie upora się z tą budzącą powszechny strach chorobą.
Uczony pasjonująco opisuje prace wielu badaczy nad rozszyfrowaniem mechanizmów rozwoju raka, które w tym roku wykorzystał do pierwszej udanej próby przekształcenia w laboratorium komórek zdrowych w nowotworowe. Eksperyment jest jednym z największych osiągnięć nauki, ukoronowaniem licznych badań, które trwały prawie 100 lat - całe kończące się stulecie. Najważniejsze, że wgląd Weinberga w "taśmę montażową" raka może kiedyś okazać się decydującym krokiem na drodze do zapobiegania nowotworom, jak napisał "Newsweek".
Choroba uszkodzonych genów
Nie ma w tym żadnej przesady. Od kilkudziesięciu lat biolodzy wiedzieli, że przyczyną raka są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta