Genetyczny wehikuł czasu
Biolodzy zamierzają zbadać DNA neandertalczyka
Genetyczny wehikuł czasu
Archeolodzy musieli dotychczas zadowolić się skamieniałymi resztkami przeszłości, by odtworzyć dawne kultury i cywilizacje, poznać życie codzienne naszych przodków. Nie wszystko jednak udawało się zbadać, np. na co dawniej ludzie chorowali i jak krzyżowały się grupy etniczne. Z tym większym zainteresowaniem od niedawna prowadzone są prace przy użyciu nowej techniki, pozwalającej zbadać resztki DNA zachowane w mumiach znad Nilu czy Ameryki Południowej.
Właśnie dzięki badaniom DNA zyskał ostatnio sławę Svante Paeaebo, biolog molekularny z Uniwersytetu Monachijskiego. To on w połowie lat 80. po raz pierwszy sklonował geny jednej z najstarszych mumii egipskich sprzed 4, 4 tys. lat. Dziś może już pochwalić się zbadaniem jednej z najstarszych substancji genetycznych człowieka, jakie dotychczas udało się wyizolować i powielić. Pochodzi bowiem sprzed 7 tys. , należy do mieszkańca dawnej Ameryki Północnej. Jego zwłoki znakomicie zakonserwowały się w bagnach Florydy.
Lodowa mumia
Nic dziwnego, że monachijskiemu uczonemu powierzono zbadanie próbki materiału genetycznego słynnego "człowieka z lodowca", nazywanego też "człowiekiem z Oetzis" (od nazwy miejsca, gdzie jego ciało przypadkowo odkryła para turystów -- w Alpach, na pograniczu Włoch i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta