O wizerunku, korespondencji, źródłach informacji
Komentarz do prawa autorskiego
O wizerunku, korespondencji, źródłach informacji
Omawiana w tym artykule część no -wej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 81--83) ma szczególny charakter, i to z dwóch powodów. Po części, co dotyczy przede wszystkim przepisów o tzw. tajemnicy autorskiej, nie posiada odpowiednika w u stawach innych krajów. Poza tym swoistość regu -lacji wyraża się w tym, że u normowanie, które ma na uwadze interesy osoby przedstawionej na wizerunku czy interesy adresata korespondencji, w ykracza poza immanentną prawu autorskiemu materię, mającą w polu widzenia interesy twórców, a także artystów wykonawców i producentów.
Właściwszym miejscem dla omawianej regulacji wydaje się kodeks cywilny, zwłaszcza że zarówno wizerunek, jak i tajemnica korespondencji zostały w nim (art. 23) wymienione w katalogu dóbr osobistych zasługujących na ochronę. Należy jednak zaznaczyć, że w art. 81--83 ustawy autorskiej można dopatrywać się również unormowania zagadnień ze sfery prawa autorskiego; można w nich widzieć próbę rozwiązania kolizji dwóch praw podmiotowych: autorskiego prawa majątkowego do korzystania z utworu i odpowiednich praw osobistych prawa powszechnego.
Za zamieszczeniem komentowanej regulacji w ustawie o prawie autorskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta