Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Użytkowanie wieczyste dla spółdzielni

02 września 1994 | Prawo | KB

Postępowanie dowodowe

Użytkowanie wieczyste dla spółdzielni

Stosowanie przepisów o ustanawianiu na rzecz spółdzielni lub związku spółdzielczego użytkowania wieczystego gruntu oraz przenoszeniu -- zwłaszcza nieodpłatnym -- własności znajdujących się na gruncie budynków i lokali napotyka trudności. Ich źródłem jest postępowanie dowodowe.

Uchwała Sądu Najwyższego z 9 sierpnia 1993 r. (III CZP 105/ 93) wyjaśnia kwestie zasadnicze. SN stwierdził: "Sąd rozpoznający roszczenie spółdzielni o ustanowienie użytkowania w ieczystego gruntu, a także o przeniesienie własności znajdujących się na nim budynków i innych urządzeń o raz lokali, uprawniony jest do samodzielnego rozstrzygnięcia kwestii, czy spółdzielnia była 5 grudnia 1990 r. użytkownikiem nieruchomości". W uzasadnieniu podkreślił, że nie do przyjęcia jest ograniczanie sądu w samodzielnym ustalaniu ustawowych przesłanek, od których zależy treść rozstrzygnięcia.

Przypomnijmy: § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 marca 1993 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących uwłaszczania osób prawnych nieruchomościami będącymi dotychczas w ich zarządzie lub użytkowaniu (Dz. U. nr 23, poz. 97) uzależnił zawarcie ze spółdzielnią umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste od stwierdzenia przez właściwy organ prawa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 260

Spis treści
Zamów abonament