Badania za obce pieniądze
Badania za obce pieniądze
Drenaż mózgów, obchodzenie patentów czy wreszcie wykradanie tajemnic przemysłowych -- te sposoby wykorzystywania obcej myśli naukowej i technicznej zapewne nieprędko o dejdą w przeszłość. Ale świat przemysłu wynalazł także inne sposoby korzystania z obcego potencjału i dorobku badawczego, sposoby, które nie budzą zastrzeżeń etycznych i którymi przede w szystkim zainteresowane są obie strony. Skala tego zjawiska narasta, czego dowodzi sytuacja w USA, gdzie tamtejsze uniwersytety wysoko cenią sobie, a wręcz liczą na zagraniczne firmy jako na jedno z coraz poważniejszych źródeł finansowania badań.
Z raportu, który opracowali specjaliści z University o f Colorado o raz Departamentu Handlu USA wynika, że znaczna część pieniędzy, jakimi przemysł wspiera amerykańskie placówki akademickie pochodzi od japońskich korporacji obecnych na rynku Stanów Zjednoczonych. Co więcej, na 250 laboratoriów badawczych zagranicznych firm, jakie funkcjonują w USA (zlokalizowanych z reguły w głównych o środkach akademickich czy dzierżawionych od u niwersytetów) 150 laboratoriów jest japońskich.
Technika blisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta