Europejski rynek pracy ludzi starszych
Eksperci OECD sugerują podniesienie granicy wieku emerytalnego do 70 lat
Europejski rynek pracy ludzi starszych
GRAŻYNA KOPTAS-GÓRZAŃSKA
Kończący się rok 1999 został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem Ludzi Starszych. Następne stulecie, zdaniem ekspertów, będzie zarówno w Europie, jak i na całym świecie wiekiem starzejącej się populacji. Przed rokiem 2050 liczba osób, które przekroczyły 60 lat, po raz pierwszy w historii ludzkości przewyższy liczbę dzieci i młodzieży do 15. roku życia A już za dziesięć lat prawie co piąty mieszkaniec państw Unii Europejskiej osiągnie wiek powyżej 65 lat.
Problem rynku pracy dla osób starszych stanowi przedmiot wielu raportów opracowanych w ciągu ostatnich lat przez największe organizacje międzynarodowe. Ogólne przesłanie, jakie z nich wynika, można streścić, powołując się na słowa autora jednego z opracowań Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), Alexandra Samorodova. Stwierdził on, iż sprawiedliwość nie może odnosić się do poszczególnych kategorii pracowników oddzielnie. To, co jest sprawiedliwe dla młodych, nie powinno być dyskryminujące wobec starszych.
Równe prawa
Interesy starszych pracowników należy respektować na rynku pracy na równi z interesami grup społecznych, napotykających największe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta