Listy
Polemiki z tekstem Janusza Majcherka
- Kazimierz Ginter
- Andrzej Kamieński Autor tekstu "Przyrost szczęścia nie daje" ("Rz" 15, 18.01.2000 r.) podaje trzy przykłady historyczne tego, że przyrost naturalny nie ma związku z ekspansją danej kultury. Chciałbym je tutaj rozpatrzyć.
"Polacy na znacznych obszarach przejmowali w średniowieczu wpływy niemieckie." Ale skąd tak silne wpływy niemieckie w Polsce w średniowieczu - szczególnie w XIII wieku? Odsyłam pana Majcherka do podręcznika do I klasy LO, by się dowiedział, że największe wpływy kultury niemieckiej, w szczególności na Śląsku i w Małopolsce, są ściśle powiązane z imigracją na te obszary osadników niemieckich, którzy emigrowali z Niemiec ze względu na przeludnienie tamtych krajów (zwłaszcza Nadrenii). Przeludnienie - oczywiście związane z przyrostem naturalnym. Tak więc przykład jest chybiony.
"Nieliczni Grecy utworzyli w starożytności kulturę oddziałującą na cały basen Morza Śródziemnego po utracie przez nich niepodległości." Oczywiście, że Grecy byli nieliczni - ale ich ekspansja kulturowa na cały basen Morza Śródziemnego wiąże się między innymi z: Wielką Kolonizacją, na skutek której założyli kolonie od Hiszpanii po Egipt, a której jedną z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta