Klonowanie bez granic
Japońscy uczeni wyhodowali trzy generacje tego samego byka
Klonowanie bez granic
Byczek z Instytutu Hodowli Bydła w Kagoshima - klon drugiej generacji
FOT. (C) AP
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
W Japonii urodził się w nocy z niedzieli na poniedziałek byczek o masie 44 kg po raz pierwszy powielony z komórki pobranej z ucha już sklonowanego byka - tzw. klonu pierwszej generacji. Japońscy badacze potwierdzili tym samym, że sklonowane zwierzęta można dalej powielać tworząc z jednego osobnika całe stado jednakowych genetycznie klonów kolejnych pokoleń.
Tym razem powielili oni byka (przyszedł na świat w kwietniu 1999 r.), gdy miał zaledwie cztery miesiące i nie był jeszcze zdolny do rozmnażania (zwierzęta te zwykle rozpoczynają współżycie płciowe dopiero w wieku 14 miesięcy). Uzyskali w ten sposób klon drugiej generacji, a w sumie trzy pokolenia tych samych genetycznie byków (licząc wraz z ich pierwowzorem). To pierwszy przypadek sklonowania dużego ssaka. Wcześniej amerykańskim uczonym udało się tego dokonać jedynie na myszach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta