Technologia to potęga
Radzieccy specjaliści tworzą nowe mocarstwa
Technologia to potęga
KRZYSZTOF R. URBAŃSKI
Druga próba amerykańskiego systemu antyrakietowego przeciw międzykontynentalnym pociskom balistycznym skończyła się fiaskiem. Wystrzelona z Bazy Sił Lotniczych Vandenberg w Kalifornii rakieta Minuteman bez przeszkód wpadła do Pacyfiku, choć około 225 km nad powierzchnią oceanu powinna być zestrzelona przez "kill vehicle" - 54-kilogramowy, 140-centymetrowy pocisk kinetyczny.
To druga próba przechwycenia rakiety balistycznej. Pierwsza, w październiku 1999 r., zakończyła się sukcesem, następną zapowiedziano na kwiecień 2000 r. Obecny test odbył się podczas debaty politycznej na temat przyszłości narodowej obrony rakietowej USA. Nieudana próba podgrzała atmosferę dyskusji. Politycy wyraźnie wskazali nowe zagrożenia: nie Rosja ani nawet Chiny stanowią największe niebezpieczeństwo, a kraje takie, jak Korea Północna, Iran, Irak.
Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać w rozpadzie Związku Radzieckiego, a ściślej w emigracji specjalistów, związanych z przemysłem obronnym, właśnie do tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta