Wiązanie końca z końcem
Inwestycje i programy zdrowotne - zadań dużo, pieniędzy mało
Wiązanie końca z końcem
- Nie wiemy, jakie są rzeczywiste nakłady na ochronę zdrowia w skali kraju - ubolewa wiceminister zdrowia Andrzej Ryś, pocieszając się, że nie jest to tylko polski problem. Składki trafiające do kas chorych i wydatki budżetu państwa to na razie jedyne policzalne pewniki. Nie wiadomo, ile na zdrowie wydają w rzeczywistości obywatele (trudno oszacować zwłaszcza wydatki nieoficjalne). Na razie brakuje również danych o wydatkach samorządów na ten cel. - Pierwsze informacje pojawią się w marcu - zapowiada resort zdrowia.
Nakłady samorządów wszystkich szczebli na ochronę zdrowia liczy się - łącznie - w milionach złotych (dla porównania - wydatki kas chorych są zaplanowane na ponad 20 miliardów złotych). Według prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, wydatki samorządów terytorialnych wszystkich szczebli na ochronę zdrowia wyniosą w 2000 roku ok. 1,6 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, ponoszonych przez gospodarstwa domowe, budżet państwa, kasy chorych i samorządy łącznie. ("Strategia polityki społecznej 1999-2020", IBnGR Warszawa 1999).
Inwestycyjny głód
Samorządy - wojewódzkie, powiatowe i gminne - są właścicielami zakładów opieki zdrowotnej. Dlatego największe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta