Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo i po co

07 września 1994 | Prawo | JZ JM

Cel fundacji

Dla kogo i po co

Nie tak dawno "Rzeczpospolita" (nr 116/ 1994 i nr 178/ 1994) informowała o sporze wokół rejestracji Fundacji "Rodzina Zamoyskich". Celem jej, sformułowanym zarówno w akcie notarialnym, jak i w statucie, miała być m. in. opieka nad zabytkami kultury związanymi z tą rodziną, opieka nad młodzieżą i pomoc w jej kształceniu, utworzenie Muzeum i Biblioteki Rodziny Zamoyskich, sprzyjanie rozwojowi ziemi zamojskiej oraz działanie na rzecz ochrony jej środowiska naturalnego.

Stołeczny Sąd Gospodarczy odmówił zarejestrowania tej fundacji, uznając, że jej "indywidualne cele pozostają w sprzeczności z ustawą o fundacjach". Podkreślono, że nie ma ona charakteru publicznego, przeciwnie, że jest fundacją rodzinną, prywatną, korporacją, zaspokajającą potrzeby swoich członków, służącą dobru określonej grupy.

Jan Zamoyski, pełnomocnik fundatorów, podniósł w zażaleniu, że fundacja nie ma charakteru prywatnego, że jej cele są ze wszech miar użyteczne, że tworzono ją dla szerokich kręgów społecznych.

Sąd rewizyjny oddalił zażalenie, podzielając argumenty sądu I instancji ("Rzeczpospolita" z 2 sierpnia 1994 r. ). Pewne wątpliwości jednak pozostały, dlatego warto dłużej zatrzymać się nad celem fundacji.

Kluczowe znaczenie ma tu art. 1 ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 264

Spis treści
Zamów abonament