Przyszłość MFW
Przyszłość MFW
MICHEL CAMDESSUS
Coraz szybsze tempo globalizacji, zwłaszcza rynków finansowych, przechodzenie wielu krajów od gospodarki planowej do rynkowej i nadal ciężki los krajów dotkniętych biedą to wyzwania, których końca nie widać. Jaka rola w zmaganiach z tym problemami przypada Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu?
Przez 13 lat miałem przywilej kierować MFW, którego uprawnienia obejmują rozwijanie współpracy gospodarczej oraz udzielanie rad i pomocy 182 krajom tak różnym jak Stany Zjednoczone czy najmniejsza wyspa-państwo na Pacyfiku. MFW czyni to na zasadzie wyraźnego, sprawdzonego i wypróbowanego mandatu równie aktualnego dziś, jak i pół wieku temu, kiedy fundusz powstawał.
Zasadniczą cechą funduszu była zawsze zdolność dostosowywania się do zmian. MFW skupia się na polityce makroekonomicznej, która wywołuje długofalowy wzrost. Reagując jednak na potrzebę działania, jaką wymusiły niedawne kryzysy finansowe, fundusz kładzie teraz silniejszy nacisk na rozwijanie zdrowych systemów finansowych, na dobre zarządzanie i przejrzystość funkcjonowania.
Najbardziej znaną dziedziną działalności MFW jest nadal rozwiązywanie kryzysów. Obejmuje to zarówno trafiające na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta