Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty z definicją dochodu

15 lutego 2000 | Prawo | EB

ANALIZA

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Kłopoty z definicją dochodu

EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK

Tej samej treści przepis raz może się okazać zgodny z konstytucją, a innym razem nie, w zależności od celu, jakiemu ma służyć.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził 18 stycznia 2000 r. niezgodność z konstytucją art. 39a ust. 2 ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. nr 120, poz. 787 ze zm.; dalej: unl), dotyczącego ustalania dochodu osób prowadzących działalność gospodarczą. Uznał, że artykuł ten narusza zasadę równości (art. 32 konstytucji) w związku z zasadą sprawiedliwości społecznej (art. 2 konstytucji).

Przepis art. 39a ust. 2 unl stanowił, że osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy, które prowadzą działalność gospodarczą, nie mogą zadeklarować kwoty dochodu niższej niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, nawet jeżeli ich dochód był faktycznie niższy. Zdaniem TK spowodowało to wyodrębnienie spośród osób, którym zgodnie z unl przysługuje prawo do dodatku, węższej kategorii podmiotów, którym przyznanie dodatku uzależnione jest nie tyle od rzeczywistej wysokości, ile od źródła (sposobu uzyskiwania) dochodu. A to oznacza naruszenie zasady równości wyrażonej w art. 32 konstytucji.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1935

Spis treści
Zamów abonament