Obrona narodowa: ustawy kompetencyjne
Prezydent jest zwierzchnikiem, rząd sprawuje ogólne kierownictwo
Obrona narodowa: ustawy kompetencyjne
Podczas najbliższego posiedzenia Sejm zajmie się rządowymi projektami tzw. ustaw kompetencyjnych w obronności państwa. Określają one uprawnienia w tej sferze prezydenta RP i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Sprawy te były dotychczas przedmiotem dyskusji m.in. z powodu różnic w interpretacji przepisów konstytucyjnych.
Konstytucja ustaliła, że prezydent RP - obok kompetencji w dziedzinach cywilnych - wykonuje także niektóre obowiązki związane z siłami zbrojnymi. Z jej art. 134 wynika, że jest on najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych. W czasie pokoju zwierzchnictwo to ma sprawować za pośrednictwem ministra obrony narodowej, na czas wojny mianuje - na wniosek prezesa Rady Ministrów - naczelnego dowódcę sił zbrojnych. W tym samym trybie może go odwołać. Ustawa zwykła ma natomiast ustalić kompetencje prezydenta związane ze zwierzchnictwem nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta